Rodzina spokrewniona: Górscy

Górscy rodzina szlachecka herbu Ślepowron, o wzmiankowanym pierwotnym herbie Wierzbowa przybyła z terenów Mazowsza na teren dawnego Podlasia.

Górscy na Podlasiu od 1558 roku notowani są z herbem Ślepowron, a w 1546 herbem Wierzbowa.

(źródło: ROCZNIK TOWARZYSTWA HERALDYCZNEGO WE LWOWIE POD REDAKCJĄ: DRA WŁADYSŁAWA SEMKOWICZA. TOM III. — ROK 1911-1912. DR WŁADYSŁAW SEMKOWICZ: WYWODY SZLACHECTWA W POLSCE XIV-XVII. W.)

W najstarszych odnalezionych metrykach przedstawiciele rodziny Górskich zapisani są jako „stanu szlachetnego” oraz „honestus”. Jako drobna szlachta mieszkali przy lub we dworach bogatszej szlachty, gdzie znajdowali zatrudnienie początkowo jako ogrodnicy, ekonomowie, kowale, koloniści. Żenili się z innymi przedstawicielami innych rodzin szlacheckich, mieszczańskich i rzemieślniczych. Kolejne pokolenia z racji ciągłego przemieszczania się za pracą oraz zmianami profesji jaką się zajmowali byli zapisywani w metrykach już jako rzemieślnicy i mieszczanie. Odnaleziono dwie linie Górskich tj. od Eliasza i Szymona. Linie te pojawiają się ok. 1806 roku we dworach w okolicy par. Wisznice i par. Wodynie. Po roku 1945 przedstawiciele rodziny zamieszkują pomorze, lubuskie i dolnośląskie, lubelskie, mazowieckie.

Górscy przez śluby spokrewnieni są z rodzinami szlacheckimi takimi jak: Sura (de SURY) - szlachta francuska, Kurczyński h.Prus I, Śmieciuszewski, Makowski h. Ogończyk, Lipka, Buczyńśki, Skwierczyński,

Miejscowości związane z Górskimi w okresie do roku 1945 to m.in.: Wisznice, Rossosz, Żeszczynka, Huszcza, Tuczna, Horodyszcze, Biała, Łomazy, Wodynie, Radzyń, Malowa Góra, Brześć, Lublin.

Jeśli ktoś jest spokrewniony lub zainteresowani informacjami o rodzinie proszę o kontakt na email: sgorski@jasien.eu .

Żródło herbu Wierzbowa : https://pl.wikipedia.org/wiki/Radwan_(herb_szlachecki)

Żródło herbu Ślepowron: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ślepowron_(herb_szlachecki)